به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس خراسان رضوی،مهندس هاشمی نسب مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان در این ارتباط با اشاره به اینکه اجرایی نمودن عملکرد اتومات تاسیسات برق و مکانیک (شامل موتورخانه ها و تجهیزات سرمایش و گرمایش) مدارس و ذخیره سازی انرژی،  مانیتور نمودن سیستم های تاسیسات مدارس از یک مرکز کنترل جهت تعمیرو نگهداری، ایمن سازی و حفاظت تصویری مدارس از رویکردهای  اداره کل نوسازی مدارس استان می باشد.گفت: سیستم های کنترل شده در این مدارس شامل روشنایی، پمپ های مربوط به سیستم های گرمایش، پمپ های مربوط به سیستم آب مصرفی، بوستر پمپ های آبرسانی و آتش نشانی، منابع آب داخل موتورخانه، سیستم های سرمایش و گرمایش(از قبیل زنت و هواسازها)، کنترل هوای خروجی زنت ها (با استفاده از موتور دمپرها)، کنترل آب گرم ورودی سیستم های زنت از طریق شیربرقی های مربوطه و همچنین کنترل تردد افراد در راهرو ها و مسیرهای عمومی می باشد.
     وی افزود: سیستم مرکز کنترل جهت کنترل تجهیزات نصب شده، به صورت PC بیس بوده و تمام موارد کنترل شده فوق از طریق پروتکل مذکور تجمیع شده(IBMS)و تحت نرم افزار COBA اجرا گردیده که به صورت لوکال در اختیار مدیران مدارس مذکور قرار گرفته است. این نرم افزارها و کلیه تجهیزات  کنترلی از طریق دانگل مربوط به هر مدرسه شروع به کار مینمایندو به لحاظ امنیتی در کلاس حفاظتی بالایی قرار دارد. نرم افزار مذکور تمام سیستم روشنایی و سرمایش وگرمایش را به طور کامل با سطح گرافیکی  بالا  نمایش داده و  همچنین  فیدبک  مربوط  وضعیت  تجهیز را نمایش می دهد.
مهندس هاشمی نسب با اشاره به اینکه سیستم هوشمند فوق کاملا به صورت اتومات مشغول به کار می باشد گفت: به طور مثال سیستم روشنایی مطابق با برنامه زمان بندی که مسئولین مدرسه در اختیار کاربر قرار داده اندتنظیم شده است. همچنین تمامی تاسیسات با استفاده از دیتای سنسورهای نصب شده، راه اندازی شده است تا ازاین پس مبحث صرفه جویی به درستی اجرا گردد.
وی یاد آور شد: نکته دیگری که بسیار حائز اهمیت است،بحث تعمیر و نگهداری تاسیسات مدارس می باشد.یک از ویزگی های این سیستم ارائه گزارش کار تجهیزات است. این گزارش یه صورت کاملا گرافیکی بوده وآخرین وضعیت کارهر تجهیز را نمایش می دهد.این بخش از نرم افزار گزارش کاملی از ساعت کار موتورها و پمپ های اصلی و رزرو را می دهد که نتیجه آن عیب یابی سیستم و تجهیزات می باشد.
وی در پایان با اشاره به اینکه کار با نرم افزار کنترلی بسیار ساده و با آموزش مختصرقابل بهره برداری می باشد گفت: پس از اجرای سیستم هوشمند در مدارس مذکور(BMS) به صورت لوکال، تصمیم بر آن شد تا کنترل و مانیتورینگ این سیستم از یک مرکز کنترل(اداره آموزش وپروش ناحیه 3 مشهد) انجام گردد. این کنترل از طریق IP های تعریف شده بر روی سیستم های مذکور صورت گرفته است. که در این راستا مسئول این بخش از این مکان توسط شبکه اینترنتی خود وارد نرم افزار مدارس شده و میتواند کنترل جامع وکاملی بر سیستم تاسیساتی مدرسه داشته باشد.
مدیرکل نوسازی مدارس خراسان رضوی ابراز امیدواری کرد در صورت تامین اعتبارات لازم بتوان این طرح را در سایر نقاط استان اجرا نمود.

 
 

محمد رنجبر – مسئول روابط عمومی
اداره کل نوسازی مدارس خراسان رضوی