محمد رضا حافظی در هجدهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز خراسان رضوی افزود: کودکان ایرانیان مقیم خارج از کشور به خاطر تحصیل در مدارس این کشورها کم کم زبان مادری را به فراموشی سپرده و اغلب تحت تاثیر بدآموزی های مدارس خارجی قرار می گیرند که این امر ضرورت ساخت مدارس ایرانی در خارج کشور را افزایش می دهد.
وی اظهار کرد: در این راستا مجمع خیرین مدرسه ساز طی سالهای اخیر موفق به جذب مشارکت ایرانیان مقیم خارج از کشور برای ساخت مدارس ایرانی و تدریس توسط معلمان ایرانی شده است.
وی گفت: با این اقدام تلاش می کنیم کودکان ایرانیان خارج از کشور، هویت، فرهنگ و زبان مادری خود را فراموش نکنند.
حافظی افزود: نخستین مدرسه ایرانی خارج از کشور توسط خیرین در امارات متحده عربی و دومین آن در شارجه چند سال پیش با کمک و مشارکت دولت احداث شد.
وی با بیان اینکه هم اکنون در آنکارا و استانبول در حال رایزنی برای احداث مدرسه ایرانی هستیم اظهار کرد: در شهر استانبول ترکیه طی رایزنی با شهرداری این شهر
مقدمات ساخت مدرسه ایرانی فراهم شده است.
وی گفت: در کشور کانادا نیز اقدامات و رایزنی هایی در این زمینه انجام شده و در آمریکا نیز امکانات بالقوه برای این منظور وجود دارد.
رئیس مجمع خیرین مدرسه ‌ساز کشور افزود: ایرانیان مقیم خارج از کشور در این زمینه توجه و استقبال بسیار داشته اند.
وی اظهار کرد: آموزش و پرورش بستر توسعه پایدار در کشور محسوب می شود و هر کشور که آموزش و پرورش بهتر و موفق تری داشته باشد در همه زمینه ها از جمله عرصه های اجتماعی، علمی، سیاسی و فرهنگی با موفقیت روبرو می شود.
وی با اشاره به موفقیت های علمی ایران گفت: با درایت رهبر معظم انقلاب و در سایه امنیت ایجاد شده، موفقیت های متعدد در عرصه علم و دانش در ایران حاصل شده که باید شکر گزار چنین شرایطی باشیم.
 


 
 
محمد رنجبر – مسئول روابط عمومی
اداره کل نوسازی مدارس خراسان رضوی