به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس خراسان رضوی ، سید هدایت الله هاشمی نسب روز شنبه در حاشیه همایش خیرین مدرسه ساز ناحیه 6 آموزش و پرورش مشهد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: حضور موثر و تداوم کمک خیران و نیکوکاران به منظور تسریع در مقاوم سازی مدارس ضروری است.
وی مکان یابی صحیح برای ساخت، افزایش عمر مفید ساختمان ها، امکان مدیریت بحران و پدافند غیر عامل را از محور های اصلی مدرسه سازی در کشور دانست و اظهار کرد: مکان یابی صحیح برای اجرای ساختمان های آموزشی و آگاهی از اطلاعات جمعیتی دقیق در ساخت مدارس باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
ی با اشاره به اهمیت و ضرورت افزایش عمر مفید ساختمان ها، بیان کرد: علاوه بر این در مسئله مهم نگهداری مدارس نیز باید بازنگری های جدی صورت گیرد تا به این طریق بتوان عمر مفید ساختمان ها را در کنار ساخت با کیفیت آنها افزایش داد.
وی با اشاره به وقوع زلزله در 16 فروردین ماه امسال در چند شهرستان خراسان رضوی اظهار کرد: خوشبختانه مدارس در کانون زلزله پابرجا ماندند و حتی به عنوان پایگاه بحران مورد استفاده قرار گرفتند.
وی تاکید کرد:امید می رود با ساخت مدارس جدید با عمر طولانی تر و جلوگیری از آسیب دیدگی در زمان وقوع بحران ها، محل امنی برای دانش آموزان ایجاد شود.
هاشمی نسب با اشاره به اینکه استان خراسان رضوی در تعهد خیرین در کشور رتبه اول را دارد، بدون اشاره به آمار بیشتر افزود: اجرای سه پروژه آموزشی در مناطق آسیب دیده در زلزله اخیر در این استان از سوی خیرین آغاز شده و این امرجای بسی خرسندی است.
این مقام مسئول اظهار کرد: در خراسان رضوی به صورت میانگین 56 درصد فرسودگی های مدارس برطرف شده است و امید است در سطح کشور نیز شاهد این روند باشیم.
وی با اشاره به برگزاری نوزدهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز در خراسان رضوی طی نیمه اول اردیبهشت ماه جاری گفت:رسانه ها در ترغیب، تشویق و دعوت خیرین بیشتر برای شرکت در امر خیر مدرسه سازی نقش بسزایی دارند.
جشنواره خیرین مدرسه ساز ناحیه 6 آموزش و پرورش مشهد در محل دبیرستان دخترانه مصلی نژاد با حضور جمعی از خیرین و نیکوکاران برگزار شد.  بررسی نیازهای تجهزاتی و ساختمانی این ناحیه و دریافت تعهدات خیرین برای شرکت در نوزدهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز از اهداف برگزاری این جشنواره بوده است.
ناحیه 6 آموزش و پرورش مشهد دارای بیش از 60 هزار دانش آموز است.

 روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس خراسان رضوی