به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس خراسان رضوی ، غلامعلی رافتی در مراسم افتتاح آموزشگاه 8 کلاسه روستای ابارش  اظهارداشت:بیش از ۳۰درصد مدارس در سطح استان خراسان رضوی توسط خیران ساخته شده است.بیش از 3۵۰۰ خیر مدرسه ساز در این استان شناسایی شده اند که حدود هزار میلیارد ریال کمک از طریق خیران برای ساخت مدرسه و فضاهای آموزشی در سطح استان کمک شده است.

وی عنوان کرد:طبق یک اساس نامه هر استانی میتواند در شهرستان ها و مناطقی که حداقل ۹ خیر مدرسه ساز وجود دارد،  مجمع خیرین داشته باشند.
رافتی در خصوص زلزله ی دوهفته پیش در چند شهر استان خراسان رضوی گفت:بیشترین آسیب به مدارسی وارد شده که دارای ۴۰تا ۵۰ سال قدمت هستند .
معاون مدیر کل و مدیر آموزش و پرورش سبزوار نیز  گفت: حدود 40 درصد از فضاهای آموزشی در سبزوار فرسوده است.سبزوار با ۳۶۳ هزار جمعیت شهرستان و ۲۳۰ هزار جمعیت شهری ،شهری است مهاجر پذیر و دارای مناطق محروم که بیشترین مهاجرت را دارد.
محرابی با بیان اینکه با وجود مهاجرت های گسترده قدمت فضا های آموزشی شهرستان بیش از ۲۰ سال است،  تصریح کرد: در حاشیه شرقی شهر در ۳ سال گذشته حدود ۴۰ هزار جمعیت مستقر شده اند، همینطور در منطقه شمال غرب ۲۵ هزار نفر جمعیت حاشیه نشین وجود دارد.
وی اظهار داشت:با حضور مجمع خیرین در ۳ سال گذشته حدود ۵۰ میلیارد ریال از طریق خیرین برای ساخت مدرسه اهدا شده است که شامل  ۲۷ مدرسه روستایی ۱۲ مدرسه شهری و ۱۵ نمازخانه است.
این مسئول ادامه داد:  تنها مشکل ما در خصوص حاشیه نشینی و حاشیه های سبزوار است،که نه تنها فضاهای استاندارد بلکه حداقل فضای ممکن را داریم و با وجود جمعیت ۵۳ هزار نفری دانش آموز و ۳۸۵ فضای آموزشی  و ۹ هزار فرهنگی و ۵ هزار شاغل و ۴ هزار  پیشکسوت ما همچنان در موضوع فضاهای آموزشی دچار مشکل هستیم.
وی در خصوص فضاهای آموزشی شهر سبزوار فرسوده گفت:به طور میانگین ۳۲درصد از فضاهای آموزشی کشور فرسوده است  که این میزان در شهرستان سبزوار به ۴۰ درصد می رسد.
شایان ذکر است آموزشگاه 8 کلاسه ابوالقاسم آبایی واقع در روستای ابارش با اعتبار3 میلیلرد و 800 میلیون ریال و از محل کمک های خیری در زمینی به مساحت 3هزار و 200 متر مربع و با زیر بنایی 300 متر مربع ساخته شده است

 

روابط عمومی
اداره کل نوسازی مدارس خراسان رضوی