به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس خراسان رضوی،
علیرضا رشیدیان در نشست شورای آموزش و پرورش خراسان رضوی که مدیرکل نوسازی مدارس استان نیز حضور داشت، به بررسی موضوع واگذاری بخشی از فضاهای آموزشی بلااستفاده به فضای تجاری در این شورا اشاره و بیان کرد: هدف اصلی این طرح کمک به آموزش و پرورش برای انجام ماموریت آموزشی و ارتقای سرانه لازم برای خدمت مناسب تر به دانش آموزان است.
وی افزود: در این راستا مواردی جمع بندی شده در شورای آموزش و پرورش استان و شهرستانها در کمیسیون ماده پنج بر اساس طرحهای جامع و تفضیلی و نیز ضرورتهای آموزشی بررسی خواهد شد تا بدون ایجاد مشکل بتوان از این ظرفیت استفاده کرد.
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: البته این تغییرات به این معنا نیست که نیازهای شهری را در نظر نگیریم و اگر در مناطقی واحدهای تجاری مازاد وجود داشته باشد نباید به حجم این واحدهای بلااستفاده اضافه کرد. خط قرمز در اجرای این طرح وارد شدن کوچکترین لطمه به فضای آموزشی است.
* بازماندگی کودکان از تحصیل به دلیل هزینه
استاندار خراسان رضوی همچنین پوشش تحصیلی کودکان را واجب، تکلیف قانون و امری ملی مذهبی توصیف و بیان کرد: تامین امکان تحصیل برای کودکان از وظایف حاکمیت است. طبق بررسی آموزش و پرورش هزینه تحصیل هر دانش آموز 400 هزار تومان می باشد لذا ننگ بزرگی است که کودکان ما به دلیل 400 هزار تومان از تحصیل باز بمانند.
وی خطاب به مسئولان آموزش و پرورش تاکید کرد: هر دانش آموزی را که در استان بخاطر مسائل مالی از تحصیل بازمانده اعلام کنید تا از طریق جذب حمایت سازمانهای امدادی هیچ دانش آموزی به دلیل هزینه 400 هزار تومانی از تحصیل بازنماند.
رشیدیان در خصوص ازدواج کودکان و دختران زیر 15 سال نیز گفت: برخی از این دختران چندسالی در عقد می مانند ولی به محض اینکه به عقد درمی آیند آموزش و پرورش از تحصیل آنها در مدارس جلوگیری می کند. در این خصوص باید چاره اندیشی شود.
وی بر اینکه از ادامه تحصیل دختران به دلیل ازدواج نباید جلوگیری شود تاکید و بیان کرد: همانطور که ازدواج زودهنگام مشکل است، ازدواج دیرهنگام نیز مشکل است. در هر دو مورد باید چاره اندیشی شود و با مداخله هوشمندانه آسیبهای اجتماعی در حوزه های مختلف کاهش یابد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: هدف اصلی از اجرای طرح اختصاص بحشی از فضای آموزشی بلااستفاده به واحدهای تجاری استفاده از درآمد آن برای ارتقای سطح فضاهای آموزشی است.
سید جواد حسینی افزود: هم اکنون سرانه فضای آموزشی برای هر دانش آموز در کلانشهر مشهد سه و نیم مترمربع است. در مشهد و استان مدارسی وجود دارند که قابلیت فضای آموزشی را ندارند و در مقابل زمینهایی با قابلیت ایجاد فضای آموزشی مناسب وجود دارد ولی امکان تامین هزینه ساخت آنها نیست. از این رو با اجرایی شدن این طرح می توان با درآمدزایی فضای آموزشی مناسب را ایجاد کرد.
وی ادامه داد: مهارتی و تولیدی شدن فضای تربیتی از سیاستهای وزارت آموزش و پرورش در راستای توسعه متوازن است که این طرح به تحقق همین مهم نیز کمک می کند.
معاون استاندار خراسان رضوی در خصوص دانش آموزان بازمانده از تحصیل هم گفت: در 15 سال اخیر تعداد دانش آموزان کشور از 20 میلیون به 13 میلیون کاهش یافته و در مقابل فضاهای آموزشی نیز یک و نیم برابر شده است.
وی افزود: هم اکنون پوشش تحصیلی در مقطع ابتدایی 99.1 درصد است. عدم شناسایی دانش آموزان بازمانده از تحصیل و همچنین مقاومت خانواده آنها برای تحصیل کودکان از مشکلات پیش رو در مقوله بازماندگان از تحصیل است.
خراسان رضوی دارای 7500 مدرسه با حدود 54 هزار کلاس درس است. یک میلیون و 200 هزار دانش آموز در این استان مشغول به تحصیل هستند.

 


روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس خراسان رضوی