با توجه به اعلام پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر بارندگی‌های شدید و احتمال وقوع سیل طی روزهای آینده، لازم است مدیران محترم مدارس کشور در استان‌هایی که احتمال وقوع سیل پیش بینی شده است؛ استان‌های غربی و جنوب غربی شامل ( ایلام، کردستان، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، شمال خوزستان و فارس) تدابیر پیشگیرانه اتخاذ و اقدامات امنیتی معمول نمایند.

۱. پشت بام مدارس توسط مدیران و یا مسئولان حاضر در مدارس به طور مرتب بازدید شود.

۲. باز بودن راه خروج آب از پشت بام مدارس بسیار ضروری است.در هنگام بارش شدید باران حتماً هر چند ساعت از باز بودن راه خروجی آب اطمینان حاصل شود.

۳. از بسته بودن تمامی درب و پنجره کلاس‌های درس اطمینان حاصل کنید.

۴. تمامی نقاطی که احتمال ورود آب باران به محوطه مدارس و کلاس‌های درس دارند را بازدید و مسدود کنید.

۵. تمامی وسایل الکترونیکی اعم از رایانه، چاپگر، دستگاه تکثیر و ویدئو پروژکتورها از سطح زمین و کنار پنجره‌ها فاصله داشته باشند و حتی‌المقدور روی آنها حتماً با وسایل ضدآب پوشانده شوند.

۶. دیوارهای زیرزمین را با عایق‌های ضد آب بپوشانید تا جلوی نفوذ آب و آسیب‌های بعدی به دیوار کلاس‌های درس گرفته شود.                                                  
۷. در صورت بروز حادثه ناشی از وقوع سیل، کلید اصلی برق، شیر‌‌‌اصلی آب و گاز را قطع کنید. 

۸. اگر کنتور برق را قطع نکرده‌اید، وسایل برقی را از پریز بیرون بکشید، اگر دستانتان خیس است برای حفظ ایمنی خود به وسایل برقی دست نزنید. 

۹. از خاموش بودن موتورخانه و بسته بودن درب موتورخانه مدارس اطمینان حاصل کنید و تمامی راه‌های ورود آب به این قسمت را پوشانده و مسدود نمائید.

۱۰. برای آگاهی و اطلاع بیشتر از وضعیت پیشروی سیل به پیام‌ها و اخبار مستند از منابع رسمی، خبرگزاری‌ها و رادیو و تلویزیون توجه نمائید.

 

روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس خراسان رضوی